Jak vybrat postřikovač

VAROVÁNÍ: Jak koupit neprohloupit?
5. praktických tipů, na co se zaměřit, při výběru ručního a zádového postřikovače.

Rada 1. Tlakování nádoby
Existuje několik variant tlakování postřikovačů. Mezi nejvhodnější způsob ale patří ten, který má tzv.  pracovní  tlakovací prostor, to znamená, že při pumpování netlakujete celou nádobu postřikovače, ale jen její tlakovou část, která je uvnitř nádoby a do které se kapalina nasává sacím ventilem a tlakovým ventilem odchází přímo do hadice a do pistole. Výhoda toho, že netlakujete celou nádobu spočívá především v tom, že jí kdykoli v průběhu práce můžete postřikovač otevřít a např.  zkontrolovat hladinu kapaliny, doplnit chemikálii apod., aniž byste museli vypouštět stlačený vzduch a potom opět pracně tlakovat na požadovaný tlak. S tím souvisí i energie potřebná k dosažení tohoto požadovaného  tlaku. Je snadnější a podstatně rychlejší tlakovat pouze pracovní prostor o objemu cca 2 litry, než tlakovat celý, například 20ti litrový obsah. Pokud však budete vybírat  postřikovač, kde se musí tlakovat nádoba celá (zejména postřikovače s objemem menším jak 10 litrů), dbejte na to, aby nádoba obsahovala tlakoví vypouštěcí ventil, kde se dá vzduch bezpečně upustit.

Rada 2. Tlak
Při výběru postřikovače je dalším důležitým údajem provozní a maximální tlak. Obecně platí, čím větší ,tím lepší, většinou je ale dostačující tlak 3 bary. Postřikovače s nižším provozním tlakem mají nevýhodu v tom, že pokud budete chtít aplikovat větší dávku kapaliny a k tomu zvolíte odpovídající větší trysku, postřikovač už nebude schopen vyvinout takový tlak, aby došlo k požadovanému rozprášení kapaliny. Dalším důležitým faktorem je i to, zda lze tlak měnit. Některé postřikovače jsou konstruovány na konstantní tlak, který lze do určité míry regulovat pouze velikostí trysky. Vhodnějším řešením je postřikovač s tlakovým přepínačem, kde lze tlak nastavit a přepínat na potřebnou velikost. U ručních a některých elektrických postřikovačů to bývá přepínání zpravidla mechanické a to na dvě hodnoty (např.:  1,5 a 3 bar). Výkonnější elektrické postřikovače už mívají i plynulou regulaci tlaku.

Rada 3. Rozebíratelnost a opravitelnost
Je dobré, aby byl postřikovač lehce a jednoduše rozebíratelný a to nejen co se týká příslušenství, ale zejména pracovních částí. Je-li totiž rozebíratelný, je zpravidla i opravitelný a ve specializovaném obchodě, ve kterém je vhodné postřikovač koupit, určitě budou k dispozici i veškeré náhradní díly a je-li dobrý prodejce, jistě zajistí i případný záruční a pozáruční servis, abyste tak nemuseli při každé sebemenší závadě pořizovat postřikovač nový.

Rada 4. Příslušenství
S radou třetí úzce souvisí i rada čtvrtá. Před koupí postřikovače se informujte, zda-li se dá rozšířit a zda-li je k dispozici nejrůznější příslušenství a samozřejmě i za jaké ceny. Ať už to jsou trysky různých typů a velikostí, rámečky na rozšíření záběru, kryty trysek, délky hadic, prodloužení ať už pevné, čí teleskopické a další díly a části, které se vám můžou kdykoli hodit a bylo by neradostné později zjistit, že zrovna na váš typ postřikovače není nic k sehnání nebo dokonce že na něj nic neexistuje.

Rada 5. Ovládání
U malých ručních postřikovačů nemusíte ovládání nijak zvlášť řešit. Jestli ho uchopíte do levé či pravé ruky je úplně jedno. U postřikovačů elektrických by měl být vývod hadice umístěn na středu svislé osy nádoby, kde nezáleží, jestli hadici povedete na levou nebo pravou stranu. Pokud ale vývod bude za strany, zkontrolujte a vyzkoušejte, zda jde pohodlně pistole uchopit v levé i pravé ruce.  U zádových ručních postřikovačů je situace trošku složitější. Požadujte, aby ovládací páku bylo možné umístit na obě strany, aby postřikovač mohl používat pravák i levák. S vývodem na hadici platí pravidlo jako u výše zmíněných elektrických postřikovačů.

Podobné články: